Hodowla kóz brytyjskich

Toggenburg – to najstarsza na świecie zarejestrowana rasa kóz, wywodząca się z doliny Toggenburg- regionu w Szwajcarii. Kozy są średniej wielkości, ok. 70-80cm, kolor od jasnobrązowego po ciemnoczekoladowy, w wielu odcieniach, włos różnej długości. Charakterystyczne białe znaki na pysku i nogi białe do wysokości kolan. Znakomity charakter. Pierwsze kozy toggenburskie zostały importowane na wyspy brytyjskie w 1884 roku, a księga stadna została otwarta w 1905 r.

W Wielkiej Brytanii od 1925r. rasa została poddana hodowli selektywnej , co zaowocowało polepszeniem produkcji mleka (które zawiera średnio 3.7% tłuszczu i 2.7% białka).  Udój w ciągu doby wynosi średnio 4.54kg. Brytyjskie toggenburgi (British Toggenburg) są większe i silniejsze niż standardowe zwierzęta, oraz mają krótszy włos. Cechują się bardzo dobrym zdrowiem, odpornością oraz długowiecznością. Oficjalne księgi stadne rasy prowadzone są od 1936 roku.

Jest to jedna z najpopularniejszych ras mlecznych w Wielkiej Brytanii. Kozy te występują w większości komercyjnych mleczarni na wyspach brytyjskich.

Hodowla tej rasy jest bardzo popularna również w Australii i Nowej Zelandii oraz w USA.

Rekordy mleczności w Księdze Guinnessa należą do kóz rasy brytyjskiej toggenburskiej. Udój w ciągu doby: 9.03kg od australijskiej kozy Stoora Signorita oraz w ciągu roku: 2958kg od kozy Murrongowar Jeneva.

 

BT28494D Anjo Cyn, córka championa rasy Anjo Chad, w EcoGypsy

BT28494D Anjo Cyn, córka championa rasy Anjo Chad, w EcoGypsy

 

Jesteśmy hodowcami kóz rasy brytyjskiej toggenburskiej.

  • Materiał genetyczny pochodzi wyłącznie z brytyjskich hodowli.
  • Kozy są wolne od bruceliozy, która nie występuje w Wielkiej Brytanii.
  • Wszystkie nasze kozy są kolczykowane.
  • Hodowla kóz jest zarejestrowana w British Goat Society i wszystkie nowo narodzone koźlęta urodzone w EcoGypsy są wpisywane do księgi stadnej.

 

Od 2014 poszerzyliśmy hodowlę o kozy brytyjskie alpejskie (British Alpine).

Kozy brytyjskie alpejskie są dość rzadką rasą, wywodzącą się od importowanej w 1903 roku z Francji kozy Sedgemere Faith oraz jej potomstwa męskiego, pochodzącego od ojca rasy Toggenburg. Kozy są podobnej wielkości jak brytyjskie toggenburskie, mają podobne “szwajcarskie oznaczenia” na głowach i kończynach, jednakże są maści wyłącznie czarnej. Mleczność podobna do kóz BT, co czyni je jedną z najpopularniejszych ras kóz, utrzymywanych w komercyjnych mleczarniach w Wielkiej Brytanii.

Sedgemere Faith - protoplastka rasy British Alpine

Sedgemere Faith – protoplastka rasy British Alpine

Od roku 2016 powiększamy hodowlę o kozy brytyjskie saaneńskie (British Saanen) , pochodzące z czołowych brytyjskich stad.


Polecamy artykul: Caprine Arthritis Encephalitis (CAE) – cichy zabojca koz

NIE PROWADZIMY SPRZEDAŻY KÓZ I KOŹLĄT.

Leave a reply.